Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - Dehydreringsmaskin
Referensnummer: RS 2021/525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att teckna avtal med Triolab för inköp av en dehydreringsmaskin med två kammare samt option på serviceavtal till Klinisk Patologi och Cytologi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gävleborg har undersökt marknaden och bedömningen är att Triolab med dehydreringsmaskinen Peloris är den enda maskinen på marknaden som har dubbla kammare där det går att köra två dehydreringsprogram samtidigt. Regionen har även säkerställt att denna maskin har en storlek som passar in i det befintliga dehydreringsrummet. Därav kan verksamhetens behov av funktionstekniska skäl endast fullgöras av en leverantör.