225185-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Persondatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partner för skolutveckling och digitala verktyg
Referensnummer: UH-2022-412
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal med en partner för succesiva avrop av tjänster inom skolutveckling samt digitala verktyg med tillhörande tjänster och tillbehör inom nedan områden.
Pedagogiskt stöd och skolutveckling Digitala verktyg och tillbehör Supportorganisation för digitala verktyg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237200 Datortillbehör, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 50320000 Reparation och underhåll av persondatorer, 72110000 Rådgivning för val av maskinvara, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mål och syfte med upphandlingen är att knyta en leverantör som i nära partnerskap kan stödja respektive Beställare med utveckling av digitaliseringen i skolan med hjälp av pedagogiskt stöd, digitala verktyg och support och service.