225194-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende hyra och skötsel av entrémattor
Referensnummer: V-2021-0188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar hyra, skötsel, tvätt samt utbytesservice av entrémattor till KTH Campus,
Inklusive AlbaNova och Albano samt KTH KIsta. Utöver detta önskar KTH att anbudsgivaren i förekommande fall även ombesörjer tvätt av KTH:s egna entrémattor och andra typer av textilmattor.
Syftet med denna upphandling är att medverka till ett minskat slitage på golv samt bidra till en bättre hygienisk entré- och innemiljö. Härutöver ska upphandlingen även medverka till att underlätta renhållningen av ytor inomhus samt skapa en miljömässigt bra inomhusmiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 720 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39530000 Större och mindre mattor, 39531000 Mattor, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att medverka till ett minskat slitage på golv samt bidra till en bättre hygienisk entré- och innemiljö. Härutöver skall upphandlingen även medverka till att underlätta renhållningen av ytor inomhus samt skapa en miljömässigt bra inomhusmiljö.