2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projekt V2030 apparatskåpsbyggnation
Beskrivning: Denna upphandling avser montage av kommunikationsutrustning i RTU-skåp, testning av RTU och modem samt lagerhållning, mottagningskontroll och paketering av tekniskt material. Beställaren kommer tillhandahålla RTU enheter med skåp och kommunikationsutrustning. Beställaren kommer initialt kontraktera en given del av den förväntade volymen. Resterande mängder kommer utgöras av en option som kan komma att utlösas senare. Exakta detaljer gällande volymer kommer framgå senare i förfrågningsunderlaget. Arbetet kommer starta under 2026 och kan komma att pågå till och med 2032. En mer detaljerad tidplan kommer framgå av förfrågningsunderlaget. Säkerhetsskyddsavtal mellan parterna kommer behöva upprättas. Volymuppskattning. Prognosen är… Grundvolym: 2026-2028: 1600 st Option: 2029-2032: 2200 st
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128845:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42961200 SCADA eller motsvarande system