225302-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geografiskt informationssystem (GIS)
Referensnummer: MOS.2021.0217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eslövs kommun, miljö - och samhällsbyggnadsförvaltningen inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende geografiskt informationssystem (GIS).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avseende geografiskt informationssystem (GIS)
Upphandlingen avser en kommunövergripande plattform för geografiskt informationssystem (GIS) med tillhörande tjänster (installation, införandestöd, utbildning, support, underhåll, programuppdateringar, mallanpassningar, konvertering m.m.) i enlighet med de krav som ställs i upphandlingen.
Upphandlingen omfattar:
En GIS-plattform som stöder processerna för geodatainsamling, lagring, analys och presentation av information på kartor för olika användare inom bygglovsprocessen, processer inom karta och mätning, plan- och exploatering, gatu-, trafik- och parkunderhåll samt miljö-, hälso- och livsmedelstillsyn med flera.
Integrationer till andra system och anslutningar till olika myndigheters geodata.
Möjligheter att presentera digitala kartor för allmänheten på webben.
Underhåll, support, programuppdateringar.
Helhetsåtagande för införande och utbildning.
En kommunlicens med obegränsat antal användare.
Möjligheter att utveckla användningen av 3D-visualisering.
Det samlade upphandlingsbehovet benämns som system och avser hela GIS-plattformen med alla kravställda funktioner och av leverantören föreslagna arbetssätt som uppfyller verksamhetens behov.
Systemet ska användas av medborgare, förtroendevalda, handläggare och alla de kommunanställda som har behov av kartstöd i sitt arbete för informationssökning med mera.
Det är viktigt för kommunen att de olika delarna i systemet är fullt integrerade med varandra och av användaren upplevs som en sammanhängande helhet. Det är även viktigt att systemet möjliggör integrationer till andra IT-system.
I upphandlingen ingår även optioner.
De bilagor som bifogas upphandlingsdokumenten ska beaktas i samband med anbudsutformning. Bilagorna syftar till att komplettera anbudsgivarens kunskap om kommunens organisation och därmed bidra till helhetsperspektivet.
Eslövs kommun har antagit en digital strategi, som bland annat tar upp användningen av uppkopplade sensorer och positionering, medborgares möjligheter att kommunicera via interaktiva kartor, 3D-visualisering för medborgare och beslutsfattare samt digitalisering av detaljplaner.
Eslövs kommun består av cirka 34 000 invånare och cirka 2 600 årsarbetare.
Nuvarande system, Geosecma för ArcGIS, består av olika moduler och används på olika sätt beroende på användarnivå:
ArcGIS Desktop används av ungefär 40 avancerade användare för administration, insamling av geodata, analys av geodata, detaljplanering, publicering av karttjänster och statiska kartor.
Geosecmaportalen med behörighetsanpassade kartapplikationer med ca 15 000 inloggningar per år av ungefär 150 anställda.
Moduler avsedda för ansökan om grävtillstånd via en e-tjänst, handläggning av trafikföreskrifter, dokumentation av belysnings-, gatu- och parkunderhåll, insamling av mätdata och detaljplanering. Dessa moduler används av uppskattningsvis 40 tjänstepersoner.
Portallösning för extern publicering av digitala webbkartor.
Nuvarande system har kopplingar gentemot kommuninvånarregistret (ProCapita), fastighetsinformationsregistret hos Lantmäteriet, Boverkets planbestämmelsekatalog, Trafikverkets NVDB, Transportstyrelsens trafikföreskrifter och ärendehanteringssystemet för bygglovsprocessen (Castor).