225306-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av bemanningstjänster inom administration, arkiv och registratur, ekonomi och personal
Referensnummer: 3.3.2-75/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunstyrelsen i Stockholms stad (nedan staden) genom dess servicenämnd inbjuder er att lämna anbud på bemanningstjänster enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument.
Upphandlingen är en central upphandling, vilket innebär att den omfattar hela stadens nämndorganisation samt de bolag och stiftelser som anmält sitt deltagande.
Staden avser teckna ramavtal med minst tre (3) leverantörer inom respektive anbudsområde:
Administration
Registratur och Arkiv
Ekonomi
Personal
Avtalsperioden gäller från tidigast 16.10.2021 eller den tidpunkt då Ramavtalet har undertecknats av båda parter i två (2) år med möjlighet till förlängning med 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 4
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4