225309-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Inspektion av ventilationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsrengöring 2021
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Bodenbo förvaltar ca 2 100 lägenheter och ca 80 lokaler belägna i Boden, Sävast (ca 10 km
Från tätort). För mer information om beställaren se www.bodenbo.se.
Ramavtalet omfattar ventilationsrengöring av fastigheter och lokaler. Omfattningen kan komma att öka eller minska under avtalstiden på grund av nyproduktion, fastighetsköp, försäljning av fastigheter eller ändring i förvaltningsuppdrag.
Injustering i samband med ny och ombyggnad av ventilationssystem ingår ej.
Det totala värdet för ventilationsrengöring per år hos beställaren varierar från år till år beroende på uppdragens antal, storlek, budget samt politiska beslut. Någon garanti för viss volym kan inte ges. Som information kan nämnas att den uppskattade volymen per år uppgår till 900 000 SEK. Volymen innefattar både arbete och material.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör. Avrop sker löpande under hela ramavtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331210 Installation av ventilation, 50510000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare, 71632100 Ventilkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen