Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftsentreprenad - skötsel utemiljö
Referensnummer: 21/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser driftsentreprenad för skötsel av utemiljö i Eslövs Bostads AB:s fastighetsbestånd. Entreprenaden ska vara ett totalåtagande avseende skötsel av utemiljö och således omfatta samtliga åtgärder (enligt förfrågningsunderlaget) som normalt åligger en professionell fastighetsägare att hantera. Kontrakt kommer att tecknas med en leverantör. Kontraktstiden är tre år med möjlighet till två förlängningar om två år vardera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112710 Utformning av grönområden, 45112712 Utformning av trädgårdar, 77300000 Trädgårdstjänster, 77342000 Klippning av häckar, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar i stort:
— Tillsyn och skötsel av samtlig tomtmark (hårda ytor, planteringsytor, gräsytor, naturmark m m),
— Fast och lös utrustning på tomtmark
— Lekplatsutrustning
— Beskärningsarbeten
— Avhjälpande underhåll
— Beredskap (snö/halka)