225318-2021 - KonkurrensutsättningSverige-KIl: Uthyrning av lastbilar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskins- och lastfordonstjänster inklusive vinterväghållning
Referensnummer: UH-2020-69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed infordras anbud från Kils kommun på Entreprenadmaskins- och lastfordonstjänster inklusive vinterväghållning enligt bifogad beskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning, 90612000 Gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 77111000 Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsvärdet beräknas till ca 6 000 000 SEK per år, vilket innebär ca
42 000 000 SEK totalt för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar.
Volymen är inte garanterad och den årliga volymen kan komma att variera mellan åren.
Kommunen förbehåller sig rätten att avropa det verkliga behovet vare sig det understiger eller överstiger beräknade angivna volymer.
Ramavtalets totala takvolym är 60 000 000 SEK för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar av avtalet.