225320-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad upphandling - Avfallskonsulter
Referensnummer: UH-2021-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avfallskonsulter.
Sigtuna kommun genomför en samordnad upphandling.
Deltagande upphandlande myndigheter/enheter är:
— Sigtuna Vatten och Renhållning AB
— Håbo kommun
— Uppland-Bro kommun
— Knivsta kommun
Utförande konsult ska förutom att vara projektledare för uppdragen också agera rådgivare och stöd i respektive specialistområde. Utförande konsult ska alltid stå som ansvarig för levererat material.
Upphandlingen omfattar:
Kommunal avfallshantering så som utredning, planering, konsekvensanalyser, utformning och utveckling av återvinningscentraler, FNI m.fl. Utredning, analys, planering och genomförande/framtagning inom övrig kommunal avfallshantering. I uppdraget kan även upphandlingsstöd vid avfallsupphandlingar och framtagande av förfrågningsunderlag förekomma.
Avtalstid tre(3) år från avtalstecknande med möjlighet till förlängning med ett (1) år.
Anbud kan lämnas på ett område.
Tre leverantörer avses att tilldelas kontrakt enligt rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 79723000 Avfallsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avfallskonsulter, omfattning ca 2 400 000 SEK