225367-2017 - ResultatSverige-Lund: Biblioteksböcker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biblioteksmedia.
Referensnummer: KS 2017/0153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22113000 Biblioteksböcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Egenförsäkran genom ESPD (European Single Procurement Document).
ESPD eller europeisk enhetligt upphandlingsdokument accepteras som preliminär egenförsäkran för (utländska) anbudsgivare. Se https://ec.europa.eu/tools/espd
Anbudsgivaren som sedan ska tilldelas ramavtalet kommer att kontrolleras genom att myndigheten begär in och kontrollerar de angivna bevisen i enlighet med bestämmelserna i 15 kap. 1-2§§ LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22110000 Tryckta böcker, 32353000 Ljudinspelningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen