22541-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd lokalutveckling och hållbar lokalutveckling
Referensnummer: FS 2.1.2-2303-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs som ett selektivt förfarande för upprättande av ett dynamiskt inköpssystem.
Syftet är att erhålla konsultstöd inom lokalutveckling och hållbar lokalutveckling
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektering av lös inredning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem för leverans av konsulttjänster
Projektering av laboratorieinredning
Del nr: 2
Utredningsstöd
Del nr: 3
Programarbete
Del nr: 4
Mindre verksamhetsanpassning
Del nr: 5
Säkerhet
Del nr: 6
Brand
Del nr: 7
Data o telenät
Del nr: 8
Akustik
Del nr: 9
Ljusarkitekt/ljussättning
Del nr: 10
VVS
Del nr: 11
Beräkningar av klimatpåverkan kopplat till lokalförändring och lokalanknuten service
Del nr: 12