See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad i samverkan Messaure – Risudden UL19 mark- och anläggningsentreprenad (Aurora line)
Beskrivning: Svenska kraftnät, tillsammans med det finska transmissionsnätsbolaget Fingrid Oyj, avser att låta bygga en ny 400 kV-luftledning mellan Messaure i Sverige och Pyhänselkä i Finland - Aurora Line. Den svenska delen av Aurora Line är 180 km och upphandlas i flera delprojekt. Denna upphandling omfattar mark- och anläggningsarbetena uppdelat i två delprojekt om ca 90 km var. Det är en utförandeentreprenad som ska genomföras i samverkan (partnering) mellan Svenska kraftnät och entreprenören.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:78180:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster