22549-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, rotfrukter och grönsaker mindre volym
Referensnummer: 17-040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av tjänsten.
Upphandlingen avser frukt, grönsaker och rotfrukter, fruktlådor samt säsongsprodukter.
Upphandlingen är indelad enligt följande;
Sortimentsfil 1, innehåller.
Ekologisk fruktlåda,
Ekologisk blomkål, broccoli, kålrötter, moröter, palsternacka, rotselleri, rödbetor, vitkål, samt gul och röd lök.
Blomkål, broccoli, kålrötter, morötter, palsternacka, rotselleri, rödbetor, vitkål, samt gul och röd lök.
Sortimentsfil 2, Innehåller säsongsprodukter, bl.a. jordgubbar, hallon, bönor, sallader, zucchini m.m.
Sortimentsfil 3, Innehåller säsongsprodukter äpplen och plommon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 03222330 Stenfrukter, 15331140 Blad- och kålgrönsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen