Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och konsulttjänster för Geonetwork
Referensnummer: 423-364/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SGU har ett grundläggande system för förvaltning och externt tillhandahållande av metadata för geodataprodukter enligt nationella och internationella krav. Uppgiften omfattar att vara support till SGUs systemutvecklare i samband med utveckling och förvaltning av plattformen. I uppgiften ingår också att självständigt planera för kommande uppgraderingar av plattformen inklusive tillhandahålla programuppdateringar. Därtill att göra anpassningar om det behövs för att den av SGU utvecklade funktionaliteten ska fungera efter uppdateringar. Under avtalsperioden kommer också att behöva avropas konsulttjänster i form av stöd och/eller utvecklingsinsatser och integrationer utgående från funktionalitet och behov som SGU arbetar fram. Omfattningen 1 000 tim/år är en uppskattad ej garanterad omfattning under hela ramavtalsperioden inklusive optionsår. Takvolymen för avtalet är beräknat till 5 000 timmar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen