225517-2023 - ÄndringSverige-Lidingö: Audiovisuell utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal AV-utrustning samt närliggande produkter och tjänster 2023
Referensnummer: 22/152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32321200 Audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende AV-utrustning samt närliggande produkter och tjänster till Lidingö stad (staden).
Lidingö stad är en av Stockholmsregionens kommuner och har drygt 48 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt har ett antal kringliggande ögrupper och indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000.
Lidingö stad har ca 2 500 anställda och består av fem förvaltningar:
Stadsledningskontoret Lärande- och kulturförvaltningenOmsorg- och socialförvaltningenMiljö- och stadsbyggnadskontoretTeknik- och fastighetsförvaltningen
Samt Lidingö stads Fastighets AB som är moderbolaget i en koncern som består av sex dotterbolag, där det är dotterbolagen som äger fastigheterna. Alla bolag har rätt att avropa på detta avtal.