225552-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Dataarkivering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Länsgemensamt e-Arkiv
Referensnummer: GNU 2018/58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72252000 Dataarkivering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter inbjuder till anbudsgivning gällande Länsgemensamt e-Arkiv enligt nedanstående instruktioner och bifogade dokument.
Dalarnas kommuner driver ett gemensamt projekt om införande av ett länsgemensamt e-arkiv, där målbilden är en gemensam lösning för digitalt bevarande.
I samverkan anskaffas ett e-arkivsystem för Dalarnas kommuner(Kommunerna). Installation av system ska ske i Borlänge kommuns It-miljö.
Säters kommun kommer att leda förvaltningen av för det gemensamma e-arkivet.
Informationsägarskapet ligger på respektive kommun. Den logiska strukturen i e-arkivet ska vara uppbyggd på ett sådant sätt att kommunerna/arkiv-myndigheternas arkivhandlingar är åtskilda då varje kommun är sin egen arkivmyndighet.
Det finns en gemensam förvaltningsorganisation, e-arkivcentrum Dalarna, som ansvarar för att e-arkivet förvaltas på ett övergripande plan för deltagande kommuners räkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72252000 Dataarkivering, 79560000 Arkivering, 79995100 Arkiveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gemensam förvaltningsorganisation.
Det finns en gemensam förvaltningsorganisation, e-arkivcentrum Dalarna, som ansvarar för att e-arkivet förvaltas på ett övergripande plan för deltagande kommuners räkning. Förvaltningsorganisationen består av professioner e-arkivarie, samordnare, användarstöd, inleveranstekniker och IT-drifttekniker, vilka kommer att utgöra den primära kontaktytan gentemot leverantören.
Syfte – vision.
Upphandlingens syfte är att få till stånd avtal gällande införande och leverans av ett e-arkivsystem, som kan tillgodose Kommunernas behov av specificerat e-arkiv under avtalsperioden.
Den övergripande visionen som Kommunerna önskar uppnå med ett införande av en e-arkivlösning är:
Kommuner i Dalarnas län ska erbjuda medborgare, näringsliv, forskning och förvaltning enkel tillgång till offentlig digital information.
Detta förverkligas genom ett länsgemensamt e-arkiv, som är en funktion för att ta emot, långtidsbevara och tillhandahålla digital information. E-arkivet skall uppfylla krav på riktighet, tillgänglighet och konfidentialitet enligt gällande lagstiftning. Informationens egenskaper som ska bevaras är autenticitet, tillförlitlighet, integritet och användbarhet.