Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persontransporter 2017.
Referensnummer: 3.3.2-087/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transporter för personer med någon form av funktionsnedsättning, från elever i grundskola till vuxna inom daglig verksamhet och äldre inom dagverksamhet. Resande är också barn, vuxna eller familjer inom socialförvaltningen till olika myndigheter, asylboenden m.m. Resor förekommer också för olika åldersgrupper till och från olika boendeformer samt äldre som flyttar från sitt hem till ett vård- och omsorgsboende. Avser transporter främst inom Stockholms stad men resor över kommungränsen förekommer också.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 7Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Antal delkontrakt, 7 stycken, som max. kan tilldelas en anbudsgivare avser endast delområde A i upphandlingen. För det fall något avtalsområde blir avtalslöst kan antal tilldelade avtalsområden komma att utökas till fler än 7.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser transporter främst för personer med någon form av funktionsnedsättning, från elever i grundskola till vuxna inom daglig verksamhet och äldre inom dagverksamhet. Resande är också ensamkommande flyktingbarn, vuxna eller familjer inom socialförvaltningen till olika myndigheter, stadens socialjour, asylboenden m.m. Resor förekommer också för olika åldersgrupper till olika boendeformer i staden samt äldre som flyttar från sitt hem till ett vård- och omsorgsboende. Persontransporter utförs främst inom Stockholms stad men resor över kommungränsen förekommer också.