225597-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagsadministration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing och fordonsadministration.
Referensnummer: SR1708
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79996000 Företagsadministration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar 2 områden:
1. Finansiering av fordon genom finansiell leasing, allt eftersom Sveriges Radio successivt förnyar eller förändrar sin fordonspark.
2. Fordonsadministration vilket innebär ett helhetsansvar för all fordonsadministration rörande såväl ägda som leasade bilar.
Upphandlingen är uppdelad i dessa 2 områden och anbud kan lämnas på ett eller båda områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Leasingtjänst
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79996000 Företagsadministration, 66114000 Finansiell leasing, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sveriges Radio har idag ca 136 leasade fordon fördelade enligt följande:
Personbilar – 105 st. Satellitbilar (personbilar utrustade med Sveriges Radiospecifik inbyggd teknik), 31 st.
Inköpspriset per fordon är mellan 150 000 – 300 000 SEK.
Under en fyraårsperiod kommer ca 110 bilar av de leasade bilarna att bytas ut mot nya leasingbilar. Ett antal av de ägda bilarna kommer antingen avvecklas eller ersättas med nya ägda bilar.
De bilar som idag finns i fordonsparken och som redan är leasade kommer att vara kvar hos befintlig leverantör och dessa leasingavtal kommer inte övertas av den nya leverantören. Administrationen av dessa bilar ska den nya leverantören av fordonsadministration ta över.
Sveriges Radios behov av enhetlig hantering och handläggning av samtliga fordonsrelaterade kostnader.
Fordonsadministration
Del nr: 2