225613-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Sanering av anläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjursbekämpning - Fastighet 2022
Referensnummer: GNU 2022/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skadedjursbekämpning och förebyggande åtgärder inom Beställarnas fastighetsbestånd.
Upphandlingen omfattar utvändig och invändig sanering av tex. getingbon, fåglar, myror, kackerlackor, vägglöss, råttor och möss inklusive nödvändiga avspärrningar.
WessmanBarken Vatten & Återvinning AB (WBAB) har fullserviceåtagande på avfallsanläggningar och reningsverk, vattenverk och vattentorn.
Falu Energi & Vatten AB och Falu Elnät har fullserviceåtagande på samtliga vattenverk, avfallsanläggningar, fjärrvärmeverk, huvudkontor och reningsverk.
Övriga Beställare kommer att avropa tjänster vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90920000 Sanering av anläggningar, 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar skadedjursbekämpning och förebyggande åtgärder inom beställarnas fastighetsbestånd. Avtalet omfattar utvändig och invändig sanering av tex. getingbon, fåglar, myror, råttor och möss inklusive nödvändiga avspärrningar.