Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Trafikkonsulter.
Referensnummer: 2017/0186
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för trafikkonsulter och avser 2 uppdragsområden: A: Konsulttjänster för planering, utredning och analys av kollektivtrafik och B: Konsulttjänster för trafikprocess- och projektledning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen