225645-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ystad: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Affärssystem för fastighetsbolag.
Referensnummer: 17/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av IT-stöd innebär att nuvarande system, skall ersättas av ett nytt eller nya system.
Upphandlingens övergripande syfte är att skaffa ett användarvänligt och modernt IT-stöd för att:
— Erhålla ett kostnadseffektivt IT-stöd genom att förenkla rutinerna samt erbjuda arbete i ett modernt affärssystem.
— Tjänster under implementering av affärssystemet.
— Underhåll/support av affärssystemet under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning:
AB Ystadbostäder inbjuder till anbudsgivning av nytt affärssystem för fastighetsbolag. Upphandlingen sker i minst 2 steg där det första steget är att leverantörerna får ansökan om att få delta i förhandling.
Se punkt 1.3.1.
Bakgrund och syfte:
Upphandlingen av IT-stöd innebär att nuvarande system, skall ersättas av ett nytt eller nya system. Alternativt kan nuvarande programvara helt eller delvis uppgraderas beroende på utfallet av upphandlingen.
Elektroniskt anbudsförfarande:
De upphandlande myndigheterna använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet Visma TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt ansökan via systemet Visma TendSign. Anbudsgivare får genom Visma TendSign:
– Tillkommande information.
– Kontroll av att alla frågor ställda i förfrågningsunderlaget är besvarade vid avlämnandet.
– En tydlig information om inte alla obligatoriska krav (skall-krav) är uppfyllda.
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com
Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta Visma TendSigns via supportfunktionen i Tendsign.