Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandvägg som tjänst
Referensnummer: D.nr: 2023/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen gäller kommunens behov av brandväggstjänst. Lösningen ska vara utformat som en tjänst i vilken all hantering i form av uppdateringar, underhåll, övervakning och utveckling ingår. Den nya brandväggstjänsten ska ge Vänersborgs kommun en säker, tillförlitlig, flexibel och framtidssäker lösning som kan hantera Vänersborgs kommuns behov av kommunikation med omvärlden under de närmaste åren.
Antalet användare är ca 5000 anställda samt 4.500 elever.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48730000 Säkerhetsprogramvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen