225775-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Trollhättan: Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fastighetsmäklare.
Referensnummer: 17/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fastighetsmäklartjänster för avyttring av fastigheter ur AB Eidars bestånd. Upphandlingen avslutas med ett ramavtal avseende fastighetsmäklartjänster med en leverantör per delområde.
Försäljning av fastigheter kommer ske i etapper, både gällande försäljningsobjekt och över ramavtalstiden. Beställaren kommer att avropa försäljningsuppdrag för enstaka försäljningsobjekt eller för flera försäljningsobjekt samtidigt.
De närmaste åren beräknar Beställaren att avyttringar av fastigheter sker till ett värde av 150 MSEK (ca 50-60 enheter, en- och tvåfamiljshus senare någon större flerfamiljsfastighet). Efterkommande uppdrag beror på fattandet av politiska beslut.
Beställaren garanterar dock inte någon volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mindre hyreshus
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70123000 Försäljning av fastigheter, 70123100 Försäljning av bostadsfastigheter, 70123200 Försäljning av andra fastigheter än bostadsfastigheter, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mindre hyreshus: Försäljningsuppdrag av en- och tvåfamiljshus eller hyreshus med upp till 10 lägenheter.
Mellanstora hyreshus
Del nr: 2
Mellanstora hyreshus: Försäljningsuppdrag av hyreshus med 11 – 49 lägenheter.
Större hyreshus
Del nr: 3
Större hyreshus: Försäljningsuppdrag av hyreshus med 50 – 100 lägenheter.
Maxi hyreshus
Del nr: 4
Maxi hyreshus: Försäljningsuppdrag av hyreshus med över 100 lägenheter.