2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvättservice inom vård och omsorg 2025
Beskrivning: Tjänsten omfattar personaltvätt inom socialförvaltningen vilket inkluderar såväl hemtjänst som särskilda boenden. Leverans och avhämtning skall ske vid 11 geografiskt spridda arbetsplatser över hela kommunen. Det totala behovet av tjänsten kan komma att ändras under avtalstiden och behovet av antalet växelvårdsplatser varierar över tid. Målsättningen är att uppfylla de hygienkrav som Socialstyrelsen ställer och ge medarbetarna förbättrad arbetsmiljö samt frigöra kapacitet för omvårdnads- och aktiveringsarbete.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98300000 Diverse tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108291:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster