Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter till Danderyds kommun
Referensnummer: KS 2021/0335
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds kommun bjuder in intresserade leverantörer till att komma in med anbud avseende upphandling av ramavtal gällande Datacenter med tillhörande datahall.
Inledning
Danderyds kommun (kommunen) bjuder in intresserade leverantörer till att komma in med anbud avseende upphandling av Datacenter med tillhörande datahall.
Anbudet ska vara kommunen tillhanda senast 2022-05-25 23:59
Kommunen ser fram emot ert anbud med stort intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30230000 Datorrelaterad utrustning, 48820000 Servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen