225801-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Snickeriarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggservice.
Referensnummer: FV 2017-000151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45421000 Snickeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling sker med målsättning att teckna ramavtal för byggservicearbeten i Beställarens befintliga fastighetsbestånd som finns inom Sundbybergs stad.
Uppdragen kan avse byggservicearbeten och reparationer m.m. av karaktären underhållsåtgärder, felanmälan, och mindre projekt. Dom mindre projekten kan kräva upprättande av arbetshandlingar, relationshandlingar och samordning med andra Entreprenörer.
Upphandlingen är indelad i fyra (4) områden:
— Område 1 Snickeri;
— Område 2 Plattsättning;
— Område 3 Rivning/saneringsarbeten, (T.ex. asbest, brand, fukt, mögel etc.);
— Område 4 Smidesarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Snickeri
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Snickeriarbeten.
Plattsättning
Del nr: 2
Plattsättningsarbeten.
Rivning/saneringsarbeten
Del nr: 3
Rivning/saneringsarbeten t.ex. asbest, brand, mfukt och mögel.
Smidesarbeten
Del nr: 4
71550000 Smedtjänster
Smidesarbeten.