22581-2023 - ResultatSverige-Östersund: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mammografiutrustningar
Referensnummer: HSN/1335/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtlan Härjedalen avser upphandla:
- Två (2) stycken fast monterade mammografiutrustningar på Östersunds sjukhus.
- En (1) röntgenutrustning för screening hårdvarumässigt förberedd för tomosyntes, för installation i vagn. Denna utrustning ska vara av samma modell som den kliniska.
- Till respektive röntgensystem ska en komplett samling kompressionsplattor ingå för full funktionalitet samt väggmonterade hållare för samtliga plattor.
Samtliga kostnader för planering, installation och drifttagning av utrustningarna inkl. utbildningar och integrationskostnader ska ingå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
TRegion Jämtlan Härjedalen avser upphandla: