225842-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kringtjänster för vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundservicebutiker 2019
Referensnummer: D-nr: 1-457-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ansvar för drift av Västtrafiks butiker. Västtrafiks butiker är en betydelsefull fysisk mötesplats för det personliga resenärsmötet och för uppfyllandet av resenärens behov av information, service och köp av biljetter.
Beställaren söker leverantörer vars verksamhet kännetecknas av kvalitet, service och professionellt agerande. Ett nära samarbete med Västtrafik, samverkan med andra leverantörer och aktiv medverkan i verksamhetens utformning är viktiga beståndsdelar i åtagandet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712100 Busstationstjänster, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen