225867-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster
Referensnummer: 0440-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Besiktningstjänster för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Detta ramavtal avser
• Återkommande besiktningar av hissar, lyftanordningar, ridåväggar, portar, tryckbärande kärl, pannor och vätskekylda aggregat. Kommunen ansvarar för att hålla leverantören uppdaterad med aktuella objektslistor.
Beställningar vid behov av
– Installationsbesiktningar av ovanstående objekt
– Revisionsbesiktningar av ovanstående objekt
– Besiktning av fallskyddsutrustning
– Konsultation, så som riskanalyser, utbildning med mera
Leverantören åtar sig att ansvara för erforderlig administration, bevakning av tidpunkter för besiktning och att all besiktning sker i laga tid. Besiktningsplanering genomförs i samråd med Kommunen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser koncernen Karlstads kommun.