Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revision
Referensnummer: SDA2018-00858
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar revisorns uppgifter enligt Aktiebolagslagens (ABL) 9 kap 3-6 §§ och omfattar Swedavia AB och samtliga bolag i koncernen. Utöver revisionen kan det förekomma behov av revisionsnära rådgivning från specialister i angränsande områden till revisionsuppdraget så som redovisningsregler, inkomstskattskatt, momsfrågor och pensioner. Anbudssökande skall ha arbetat med statligt bolag tidigare och vara registrerade hos Revisorsinspektionen (RI).Swedavia avser att upphandla 1 Ramavtal inom detta område med helt ansvar.”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar revisorns uppgifter enligt Aktiebolagslagens (ABL) 9 kap 3-6 §§ och omfattar Swedavia AB och samtliga bolag i koncernen. Utöver revisionen kan det förekomma behov av revisionsnära rådgivning från specialister i angränsande områden till revisionsuppdraget så som redovisningsregler, inkomstskattskatt, momsfrågor och pensioner. Anbudssökande skall ha arbetat med statligt bolag tidigare och vara registrerade hos Revisorsinspektionen (RI).Swedavia avser att upphandla 1 Ramavtal inom detta område med helt ansvar.”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.