225887-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LINKÖPING: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
280367 Renovering & Ombyggnation Stolplyckan/Föreningsgatan 35-59
Referensnummer: 280367_3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet är en totalentreprenad och omfattar renovering och ombyggnation av bostäder och lokaler i del av fastigheten Kv. Ellipsen 6, byggnad även kallad Kollektivhuset Stolplyckan. Byggnaden är belägen på Föreningsgatan 35-59 i Linköping. Projektet omfattar 186 lägenheter och flertalet lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45442100 Målning, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen