225892-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem för tekniska konsulttjänster
Referensnummer: 1355-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen har behov av tekniska konsulttjänster och skapar ett DIS för detta behov. Det rör olika typer av konsultroller och exempel på dessa framgår av avsnitt 3.1 Konsulttjänster och roller i dokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen