225927-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förprojektering Ostlänken och stadsutveckling Butängen
Referensnummer: SPN 2022/1310
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ett förprojekterat förslag för allmän platsmark inom Butängen inklusive passager över/under nya järnvägsbro i Butängen samt en översiktlig höjdsättning av kvartersmark.  Förprojektering ska säkerställa att exploatering av Butängen kan utföras enligt planprogrammet. I förprojekteringen ingår framtagning av en övergripande höjdsättning, lösning för dagvattenhantering, ytor för samtliga trafikslag och grönsstruktur. Under förprojekteringen ska även gränssnitt mot Trafikverkets anläggningar samordnas mellan beställaren (Norrköpings kommun) och Trafikverket. Förprojekteringen ska utgöra underlag för kommande detaljplanearbetet.
I uppdraget ingår förprojektering av gata/mark, dagvatten, VA, spårvagnsspår inkl. KTL och landskap även ledningssamordning, kalkyler, riskanalyser spår och BAS-P.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumenten