Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling Café Sky City
Referensnummer: SDA 2019-00444
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av ett café i Sky City på Arlanda Airport. Koncessionshavaren ska bedriva ett café med fokus på en dygnet runt servering som ska återspeglas i Koncessionshavarens utbud, vilket innebär en meny som skall innehålla dygnets alla måltider.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen