225962-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Datorrelaterad utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återförsäljare av SAN, NAS och lagring samt tillhörande tjänster 2023
Referensnummer: 23/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sveriges Television (SVT) och Sveriges Utbildningsradio (UR).
SVT och UR har en väl utvecklad IT-miljö där SAN, NAS och lagring ingår. Man handhar sin egen miljö med en egen drifts- och supportorganisation.
Då verksamheten är starkt beroende av en väl fungerande miljö är det viktigt att driftsorganisationen har tillgång till produkter för den löpande verksamheten.