Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hiss service 2017.
Referensnummer: 2017MKB-162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50750000 Underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
MKB har för avsikt att teckna ramavtal gällande felsökning, löpande service och underhåll av hissar. Funktionen ska upprätthållas utan onödiga driftstopp. Hissbeståndet, uppdelat på 3 fastighetsområden, omfattar ca 500 linhissar, 240 hydraulhissar samt knappt 30 plattformshissar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45313100 Hissinstallationer, 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen