225979-2017 - ResultatSverige-Umeå: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxiresor.
Referensnummer: 17064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser taxiresor för anställda, förtroendevalda och arvoderade inom Umeå kommun, Umeå energi och dess underbolag, AB Bostaden, Vakin, Dåva deponi och avfallscenter, Kvarkenhamnar AB, UPAB (Umeå parkering AB), Norrlandsoperan och Region Västerbotten.
Till största delen är det taxiresor från och till Umeå Airport samt övriga taxiresor inom och utom Umeå tätort förekommer även, men i mindre ursträckning, även taxiresor på annan ort i samband med tjänsteresor över hela landet. Transporter av mindre gods (prover, matlådor etc.) från boenden eller andra verksamheter inom Umeå kommun förekommer också. Extra transporter av elever som inte är skolskjutsar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen