225988-2020 - ResultatSverige-Karlskrona: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfalteringsarbeten, omgång 2
Referensnummer: KS 2020/2461 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Asfalteringsarbeten inom Karlskrona kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233200 Diverse ytbehandling, 45233220 Ytbehandling av vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlskrona kommun infordrar anbud till ett värde motsvarande ca. 80 mkr i SEK beräknat på hela
Avtalsperioden. Angivet värde baserar sig på historiska nivåer samt planerad framtida omfattning, utifrån förväntade anslagstilldelningar för de närmaste åren. Beställaren har för avsikt att teckna kontrakt med en utsedd entreprenör.
Entreprenaden avser beläggningsarbeten avseende både underhålls- och nybyggnadsbeläggningar inom Karlskrona kommuns väghållningsområde samt enligt AFA.12 uppräknade kommunala bolag. Se
AFC.4.
Beställaren förbehåller sig rätten att för beläggningsarbeten i samband med bygg- och
Anläggningsentreprenader handla upp annan entreprenör.