Flexibilitet, uppkoppling och styrning av fjärrvärme o fjärrkyla FLEXUS
Referensnummer: 23-0038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38800000 Utrustning för industriell processtyrning och utrustning för fjärrkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi upphandlar för Koncernens räkning att digitalisera och koppla upp fjärrvärme- o fjärrkylacentraler i nära dialog med våra kunder. Syftet är att skapa förutsättningar för att vid en bristsituation och kunna styra ned effektbehovet i energisystemen och då fördela värme eller kyla bland våra kunder på ett objektivt sätt. Projektet kommer även att möjliggöra för andra nyttor och har som mål att teckna avtal med en leverantör med totalansvar för hela leveransen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38300000 Mätutrustning, 42961000 Manöver- och styrsystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48614000 Datainsamlingssystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen