226103-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering våtutrymmen och tillbyggnad av huvudbyggnad i Utö gästhamn
Referensnummer: UH 23/2019. 2.13.2.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsannons med syfte att förkorta framtida upphandlingstid.
Projektbeskrivning
Dam- och herravdelning
Rivning och återställning duschar, omklädningsrum, toaletter, tvättstugor samt bastur.
Ny ventilationsanläggning för hela fastigheten och nytt uppvärmningssystem för hela
Fastigheten (dimensionerade för framtida planerade tillbyggnader) samt tillbyggnad och
Flytt av teknikrum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45211370 Bygg- och anläggningsarbeten för bastur, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Planerade upphandlingsförskrifter
Anbudsform: Fast pris
Entreprenadform: Totalentreprenad (ABT 06)
Tid för inlämnande av anbud: Juli / Augusti