226129-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare med inriktning mot vetenskapliga tillämpningar
Referensnummer: 2022/961/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Rossby Centre på SMHI utvecklar viktiga delar av SMHIs ”klimatproduktionskedja”. Det sker i samverkan med andra nationella och internationella institut och forskningsgrupper. Stora volymer data från klimatmodeller ligger till grund för SMHIs verksamhet gällande klimatförändringar. Klimatdatabiblioteket, som finns på forskningsavdelningens Linux superdatorsystem vid Nationellt Superdatorcentrum i Linköping, ska vidareutvecklas och existerande analys- och bearbetningsverktyg uppdateras och kompletteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning, 72222300 IT-tjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst