226134-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Utfallskontrakt - minskat antal familjehemsplaceringar barn 0-12 år
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtfallskontrakt - minskat antal familjehemsplaceringar barn 0-12 år
BeskrivningDenna upphandling avser ett socialt utfallskontrakt. Eskilstuna kommun har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör som ska samverka med kommunen i förändringsarbete som syftar till att förebygga och förhindra samt förkorta placeringar i familjehem för barn 0-12 år. Leverantören erhåller endast ersättning under förutsättning att utfall uppnås och enligt den ersättningsmodell som tagits fram för utfallskontraktet. Socialförvaltningen i Eskilstuna kommun har under flera år sett utmaningar inom Socialtjänsten då behov av stöd till barn, unga och deras familjer ökar. Trenden är utmanande för kommunen och i längden resursmässigt ej hållbar. Detta påkallar en långsiktig förändringsinsats. Då familjehemsplaceringar är kostsamma investeringar skulle en minskning också medföra positiva ekonomiska effekter för kommunen, men det ekonomiska målet är underställt det kvalitetsmässiga och barnperspektivet. Det krävs sannolikt ett omfattande och flerårigt förändrings- och utvecklingsarbete för att uppnå de kvalitetsförbättringar som kommunen eftersträvar, en mätbar kvalitetsförbättring för barn i riskzonen för samhällsplanering med fokus på att förebygga och förhindra placeringar i familjehem. Kommunens ordinarie insatser utgör ett viktigt stöd till målgruppen men dessa behöver kompletteras. För framgång krävs ett ökat förebyggande arbete med tidigare och riktade insatser. Kommunen behöver stöd i detta arbete av en professionell partner (leverantör) som besitter kompetens och resurser som väl kan nyttjas till att stötta och komplettera kommunens egen verksamhet. Vilka insatser som ska tillsättas inom ramen för utfallskontraktet åligger leverantören att initialt föreslå och sedermera en för uppdraget utsedd projektorganisation att besluta om och anpassa utifrån behov och utfall. Leverantören ska tillhandahålla projektledare, utbildning i traumamedveten omsorg (TMO) samt ha tillgång till psykologkompetens. Kommunen välkomnar anbud från leverantör som är villig att, trots risktagande, teckna utfallskontrakt med kommunen och driva denna förändringsresa som är en nödvändighet ur ett barnperspektiv.
Intern identifierareUE 23.245
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenSe upphandlingsdokumentet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del