226136-2017 - ÄndringSverige-Varberg: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster.
Referensnummer: KS 2017/0189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tolkförmedlingstjänster till Varbergs kommun.
Upphandlingens omfattning.
Upphandlingen omfattar:
a) Telefontolk Telefontolkning avser tolkinsatser på distans. Beställaren ska ringa upp tolken vid en beställd tidpunkt om inte annat anges vid beställning (såsom att tolken ringer upp beställaren). Leverantören ansvarar för att tolken är beredd och tillgänglig den avtalade tiden. Vid telefontolkning ska leverantören ansvara för att tolken befinner sig i en miljö som är fri från störande moment, andra personer eller bakgrundsljud som kan påverka tolkningen menligt.
b) Kontakttolk Tjänsten avser tolkning mellan enskilda personer och representanter för Varbergs kommun. Tolken måste behärska både svenska och tolkspråket i sådan utsträckning att tolken obehindrat kan tolka i bägge språkinriktningarna. Vanligast tolkas samtalet konsekutivt.