226153-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: EUI 18 001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen.
Upphandlingen omfattar resebyråtjänster för affärsresor, både personlig service (Offline) och självbokning (Online) d.v.s. förmedling av både inrikes och utrikes flyg, tåg, hotell, hyrbil, marktransporter, båtresor m.m. Den fullservice som behövs runt omkring för att få en väl fungerande tjänst ska ingå i offererad tjänst. Anbud ska även omfatta grupp- och konferensbokningar som optionsmöjlighet, där varje lärosäte kan välja om detta ska ingå eller ej.
Den totala resevolymen för samtliga deltagande lärosäten ligger på ca 100 miljoner kronor/årligen. Beloppet ska ses som ett riktvärde och är inte någon garanterad inköpsvolym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen