226160-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Rörledningsmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Material och verktyg för VVS, el, kylmateriel, gas och plåt och stål
Referensnummer: UH-2022-062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44162100 Rörledningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Härnösands kommun upphandlar Ramavtal gällande Material och verktyg för VVS, el, kylmateriel, gas och plåt och stål.
Det är först och främst kommunens gymnasium och yrkesutbildning som kommer att avropa på ramavtalet men även kommunens andra förvaltningar har rätt att avropa.
VVS- och Fastighetsprogrammet utbildar gymnasieungdomar och vuxna inom områdena VVS, Kyla och Fastighet. Utbildningarna leder till en examen som VVS-montör, Kyl-montör eller Fastighetstekniker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44162100 Rörledningsmaterial, 31681000 Eltillbehör, 39715200 Värmeutrustning, 42512300 Värme-, ventilations- och luftkonditioneringsenheter, 42600000 Verktygsmaskiner, 42630000 Verktygsmaskiner för metallbearbetning, 42660000 Verktyg för lödning, hårdlödning och svetsning; maskiner och utrustning för anlöpning och varmsprutning, 44115200 Sanitets- och värmematerial, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44164300 Rörmaterial, 44172000 Plåtar (byggindustri)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om yrkesutbildningarna:
Härnösand har lång tradition av utbildningar inom energiteknik från gymnasie- till universitetsnivå. I dagsläget utbildar Härnösands gymnasium ungdomar och vuxna mot yrkesexamen och certifiering i både reguljär och lärlingsupplägg. Härnösands kommun är också ansvarig utbildningsanordnare för Heta Utbildningar YH som startade 2006 som kvalificerade yrkesutbildningar/KY men övergick 2009 till att bli yrkeshögskola/YH. Heta Utbildningar Uppdragsutbildning genomför examinationskurser för certifiering inom F-gas/AC och inom Bioenergi, Solel, Solvärme och Värmepumpar.
Härnösands gymnasium och Yrkeshögskolan har ett nära samarbete med branscher och företag, både lokalt och regionalt, för att utveckla nuvarande utbildningar samt starta nya utbildningsvägar, för att på så sätt kvalitetssäkra utbildningarna och utbilda mot ett reellt behov. Både gymnasie- och yrkeshögskoleutbildningen innehåller praktik, APL (Arbetsplatsförlagt Lärande) på gymnasieskolan och LIA (Lärande i arbete) på yrkeshögskolan. Praktiktiden är en fördel både för företagen och de studerande då det ger utbildarna god insikt i branschernas utveckling och eleverna får chans att knyta viktiga kontakter.