226219-2017 - ResultatSverige-Piteå: Anläggning till hamnar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Haraholmens Logistikcentrum etapp 2.
Referensnummer: 15/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34931000 Anläggning till hamnar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar totalentreprenad för utbyggnad av kaj, kajnära logistikytor, ny in- och utfartsväg och därtill förenligt arbete.
Upphandlande myndighet är Piteå hamn AB, upphandling sker via Piteå kommuns inköpsavdelning.
Inför upphandling har tidig entreprenörsdialog ägt rum dels via publikt inbjuden projektgenomgång dels via riktad dialog.
Entreprenörer som deltagit i riktad dialog är, NCC Sverige AB, Skanska, Berggren & Bergman, Peab.
För ytterligare information, se upphandlingsdokument tillhörande denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen