Huvudsaklig CPV-kod 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för utförande av underhåll på de Reginatåg och Itinotåg och deras strategiska komponenter som AB Transitio har ett åtagande för.
Upphandlingen avser underhåll av upp till 63 st. Reginatåg och upp till 13 st. Itinotåg. Vid eventuella senare beslut om ändrad regional trafikomfattning kan andra antal förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50221000 Reparation och underhåll av lokomotiv, 50222000 Reparation och underhåll av vagnpark, 50223000 Renovering av lokomotiv, 50224000 Renovering av vagnpark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen