226349-2022 - ResultatSverige-Vänersborg: Sophämtning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning landsbygd
Referensnummer: Dnr. 2022/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511000 Sophämtning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar hämtning av hushållssopor, latrin samt visst grovavfall från hushåll, på landsbygd inom Vänersborgs kommun.Angiven volym är uppskattad, dessa kan komma att över- eller underskridas och är ej bindande för köparen.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen