226589-2017 - ResultatSverige-Gävle: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal spol- och diskdesinfektorer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävleborgs län.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling omfattar ramavtal gällande följande avtalsområden:
. Spoldesinfektor, toppmatad;
. Spoldesinfektor, frontmatad mindre;
. Spoldesinfektor, frontmatad större;
. Diskdesinfektor, 8 DIN-galler, enbart frontmatad;
. Diskdesinfektor, 10 DIN-galler, enbart frontmatad;
. Diskdesinfektor, 8 DIN-galler, enbart genomräckning;
. Diskdesinfektor, 10 DIN-galler, enbart genomräckning.
Ramavtal tecknas med en anbudsgivare inom varje avtalsområde.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 39330000 Desinfektionsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.